АРМА передасть 148 картин Медведчука Національному художньому музею

Агентство з розшуку та менеджменту активів передасть 148 картин з колекції, вилученої в обвинуваченого в держзраді Віктора Медведчука, Національному художньому музею України для збереження культурної спадщини.

Як передає Укрінформ, про це повідомила в Телеграмі голова АРМА Олена Дума.

За її словами, агентство отримало висновки експертів щодо арештованих картин (у рамках однієї ухвали суду), які належали державному зраднику Віктору Медведчуку.

Із 284 арештованих картин 148 будуть передані до Національного художнього музею України, щоб стати надбанням майбутніх поколінь українців. Ще 136 картин, які не мають значної культурної цінності, будуть реалізовані через Прозорро.Продажі, а отримані кошти будуть спрямовані на потреби Збройних сил України.

Як зауважила Дума, раніше АРМА не мало законодавчого механізму, який би дозволяв передавати арештовані активи та культурні цінності до національних музеїв.

«Завдяки ініціативі голови Комітету з питань антикорупційної політики ВРУ Анастасії Радіної, цей законодавчий механізм може бути створено вже цього тижня. Йдеться про законопроєкт №11280-1 щодо особливостей управління культурними цінностями та іншими активами», – вказала вона.

Таким чином, вважає очільниця АРМА, арештовані твори мистецтва будуть максимально ефективно використані в інтересах держави: цінні експонати будуть збережені для майбутніх поколінь, а кошти від продажу картин, які не мають ознак культурної спадщини, спрямують на потреби Сил оборони України.

«Продовжуємо відстоювати інтереси держави та повертати народові України те, що належить йому по праву. Попри намагання агресора та його поплічників вкрасти нашу історію Україна захистить та поверне своє», – додала Дума.

Своєю чергою у пресслужбі Міністерства культури та інформаційної політики повідомили, що напередодні голосування у Верховній Раді в другому читанні за законопроєкт №11280-1 щодо особливостей управління культурними цінностями та іншими активами т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв і Олена Дума обговорили ключові аспекти управління культурними цінностями та іншими активами в Україні.

Фото: МКІП

За інформацією МКІП, під час зустрічі ішлося про доцільність внесення змін до законодавства щодо збереження картин, які раніше належали державному зраднику Віктору Медведчуку як частини національної культурної спадщини.

«Надзвичайно важливо зберегти нашу культурну спадщину, яка опинилася в руках злочинців та зрадників», – наголосила Дума. За її словами, АРМА готове повертати державі те, що їй належить по праву та служитиме цінністю для наступних поколінь.

Карандєєв і Дума також обговорили майбутні законодавчі ініціативи. Серед них – вдосконалення процедур переміщення культурних цінностей через митницю, залучення експертів МКІП для визначення належності предметів до культурної спадщини, а також розробка механізмів передачі конфіскованих активів національним закладам культури для здійснення їхньої діяльності.

«Активи, які можуть стати осередками культури, мають залишатися у державній власності. МКІП зацікавлене в тому, аби вони використовувались на благо української культури. Адже у майбутньому це можуть бути концертні чи виставкові майданчики. Один з таких обʼєктів – Міжнародний центр культури та мистецтв Федерації профспілок України», – зазначив Карандєєв.

За його словами, застосування конкурентної комерційної процедури визначення управителя цього активу може призвести до його перепрофілювання. Це може відбутися у разі, коли не будуть встановлені зобовʼязання щодо збереження напрямку діяльності цього обʼєкта культури.

Зазначається, що співпраця МКІП та АРМА сприятиме ефективнішому захисту національної культурної спадщини та вдосконаленню державної політики щодо управління конфіскованими активами.

Як повідомляв Укрінформ, співробітники ДБР та СБУ заарештували 264 картини Медведчука. За рішенням суду їх передали в управління АРМА для реалізації.

Зокрема, у колекції наявні роботи закарпатських митців XX століття – Йосипа Бокшая, Гаврила Глюка й Адальберта Ерделі, пейзаж Володимира Орловського, картина Івана Айвазовського, а також ікони з бурштину і бісеру. Наразі ці твори перебувають у Національному художньому музеї на тимчасовому зберіганні.

Джерело